İzmir Saray Lokma ve İzmir Lokma Dökümü Arasındaki Fark?

Her coğrafyanın, her şehrin kendine ait bir ruhu vardır ve bu ruhu oluşturan kültürel kodları bulunur. Ege’nin incisi İzmir’de de yaşayan, yaşatılan ve yaşatılacak olan izmir lokma geleneği şehrin ruhunu yansıtan bir kültürel koddur. Bir cadde başında, bir sokak köşesinde, bir camii önünde, bir işyeri açılışında, bir mevlitte veya bir taziye, asker evinde, düğün evinde kısacası her şey için izmir lokmacıları tarafından lokma dağıltıldığını görmek mümkündür. Peki İzmir Saray Lokma İle İzmir Lokma dökümü Arasındaki Farklar Nelerdir, nasıl anlaşılır.

İzmir Saray Lokma Dökümü İle İzmir Lokma Dökümü Arasındaki Farklar Nelerdir?

izmir lokma döktürmeİzmir’de lokma denildiğinde akla iki çeşit izmir lokması gelmektedir. Bunlardan ilki, Lokma diğer adıyla İzmir Lokması. Görünüş itibariyle yuvarlak ve ortası delik olan İzmir Lokma, dışı çıtır çıtır içi yumuşacık ve damakta eşsiz lezzet bırakan tadıyla İzmirlilerin gördüklerinde sıraya girmekten vazgeçemeyeceği bir tatlıdır. İkinci izmir lokma çeşidi ise, Kaşık Lokma olarakta bilinen Saray Lokmadır. İzmir Lokmaya göre daha küçük ve yuvarlak olan Kaşık Lokmanın dışı çıtır çıtır içi yumuşacık ve baharatlı, aromalı şerbetiyle damağınızda bıraktığı tarifsiz tadıyla diğer lokma çeşitlerinden tamamen ayrılmaktadır.

Osmanlı sarayında sıklıkla lokma dökümü yaptırılarak halka ikram edilen Kaşık Lokmanın ismi o nedenle Saray Lokması olarak günümüze kadar gelmiştir.

izmir lokmacılarıGünümüzde özellikle İzmir’de lokma yapan firmalar içerisinde Saray Lokma dökümü yapmayan yoktur ancak Saray Lokmasının olması gerektiği gibi ve kendine has tadını yakalayan ve yaptığı saray lokmasının hakkınını verebilen sayılı izmir lokma firması bulunmaktadır. Lokmacı Gürbüz yılların verdiği tecrübe ve geleneklere bağlılıkla İzmir Lokma dökümü gibi Saray Lokmayı da kendi özel şerbetli tarifiyle ve baharatlarıyla özenle yapmaktadır.