Lokma Neden İzmirde Önemlidir?

Lokma neden izmirde önemlidirEvliya Celebi, İstanbul esnaf loncalarını uzun uzun anlatırken ‘lokmacıyan esnafından’ söz etmektedir. Lokma neden izmirde önemlidir sorusunun cevabı 19. yüzyılda da oldukça meşhur olan lokmacıların çoğunluğunun İzmirli lokmacılardan oluşmasıdır.

İlk defa ne zaman, nasıl ve neden yapıldığı hakkında kesin bir bilgiye sahip olmasakta kökenini Ortadoğudan aldığı görüşleri kuvvetle muhtemeldir.
Un, maya, su ve tuz ile hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılması ve sonrasında şerbetle tatlandırılmasıyla oluşan lokma tatlısı geçmişten günümüze lezzetini koruyan geleneksel tatlılardandır.

İzmir lokma ve İzmir saray lokması olarak bilinmesi ise, mevlitlerde, sünnet törenlerinde, iş yeri açılışlarında, asker uğurlamada veya dönüşlerinde, doğumlarda, ölümlerde kısacası iyi günde, kötü günde lokma dağıtmak adettendir. Bu nedenle özellkle İzmir’de her köşe başında sıraya girmiş insanları görmek bir İzmirli için şaşırtıcı değildir. Lokma döktürmek İzmirliler için bir ritüelin parçası haline gelmiştir. Eski bir İzmirli tanımına göre, gördüğü lokma kuyruğuna ne kadar acelesi veya işi olursa olsun girene İzmirli denmektedir.
Farklı şekilleri ve türleri olan lokma tatlısı İzmir’in önemli kültürel kodları arasında kendine yer edinmeyi başarmıştır.